یک نامزدی طولانی

من زیاد فیلم نمی بینم و سعی میکنم فیلمهایی رو تماشا کنم که دوستان بهم پیشنهاد میدن و یا جایی تعریفشو خونده باشم. هر ژانر فیلمی هم دوست ندارم،بیشتر فیلمهای درام،حماسی،و بعضا کمدی می بینم. البته از انیمیشن های بامزه ی دوبله شده هم خوشم میاد.

این هفته یکی از دوستام که خونشون مهون بودیم یه فیلمی گذاشت تا با هم ببینیم. اسمش هم "a very long engagement" یا همون "یک نامزدی طولانی" بود. اول فیلم با صحنه های جنگی جهانی دوم شروع شد و تصاویری خشن و بی روح، فک کردم فیلم خسته کننده ای باشه ولی رفته رفته که داستان اصلی فیلم شکل گرفت فهمیدم که دارم یکی از بهترین فیلمهای تا اون موقع دیده بودم رو می بینم. واقعا فیلم زیبا و بسیار مفهوم گرایی بود. فیلم ساخت کشور فرانسه است و مثل اکثر فیلمهای فرانسوی از موسیقی خیلی زیبایی بهره میبره.

داستان فیلم هم در مورد سرگذشت 5 سرباز فرانسوی بود که در جنگ به علت خودزنی به اعدام محکوم شده بودند و نامزد جوانترین فرد این 5 نفر بعد از پایان جنگ بر این باور بود که نامزدش کشته نشده و با همین باور به دنبال پیدا کردن اون بود که در این بین سرگذشت 4 نفر بقیه هم به تصویر کشیده میشود.

نحوه ادامه داستان هم به گونه ایه که با توجه به زمان تقریبا 2 ساعتی فیلم آدم اصلا از تماشای اون خسته نمیشه و به هیچ وجه هم نمیتونه در مورد پایان فیلم حدس بزنه و این فیلم رو بسیار جذابتر کرده.

فیلم از چهره پردازی و فیلمبرداری فوق العاده ای بهره میبره که زیبایی فیلم رو دو چندان میکنه، تصاویری که آدم احساس میکنه یک انیمیشن میبینه تا فیلم.

ولی اون چیزی که تو این فیلم منو خیلی تحت تأثیر قرار داد عشق معصومانه ماتیلدا نقش اصلی این فیلم و نامزد همان جوانترین فرد 5 متهم بود. ماتیلدا با اینکه به صورت مادرزادی پایش می لنگه ولی چنان با عشق و امید به هر جایی که فک میکنه ردی از نامزدش باشه سفر میکنه که هر بیننده ای رو به تحسین وا میداره و جذابیت فیلم اونجا بیشتر میشه که ماتیلدا تا آخر فیلم از باور خودش که نامزدش زنده است دست بر نمیداره.

خلاصه اگه تونستین این فیلم رو گیر بیارین حتما پیشنهاد میکنم که ببینین و اگر نکات مثبت دیگری در فیلم دیدن حتما همین جا بیان کنین.

/ 0 نظر / 153 بازدید